ELEKTROTERAPIJA
-
Elektroterapija je oblast fizikalne medicine koja se bavi primenom raznih vrsta električnih struja u cilju liječenja. Elektroterapija izaziva dilataciju (širenje) krvnih sudova i pojačava cirkulaciju krvi i limfe, pri čemu se povećava trofika tkiva i pospješuje reapsorpcija edema i smanjenje otoka. Na taj način smanjuje se zapaljenski proces i pomaže da se odstrane faktori koji dovode do bola. Elektroterapija na bol djeluje analgetički što znači da veoma dobro smanjuje bolnost, draženjem receptora u koži i oslobadjanjem endogenih opoida kao i poboljšanjem cirkulacije krvi i limfe. Pospješuje regeneraciju perifernih zivaca i osteogenezu (zarastanje) kod preloma kostiju.
-
Elektroforeza
Elektorforeza je transkutano unošenje lijeka posredstvom struje. Lijekovi ulaze kroz izvodne kanale znojnih žlezda a neznatno kroz folikule dlaka, lojne žlezde i epiderm. Prednosti u odnosu na druge načine unošenja lijekova su:
- lijek deluje produženo jer se u koži stvara depo pa se lijek postepeno raznosi u organizam,
- postoji mogućnost lokalnog delovanja lijeka,
- izbjegava se neželjeno dejstvo lijeka na želudac i krvotok jetre,
- unošenje lijeka je bezbolno,
- neki lijekovi su farmakološki aktivniji kada se unose elekroforezom.
-
Interferentne struje poznate još i pod nazivom „ukrštene struje“ dobile su ime po efektu koje izazivaju elektrode koje se aplikuju na tijelu pacijenta u slučaju kada imamo dva nezavisna strujna kola srednjefrekventne struje sa istog izvora napajanja, tzv. efekat interferencije. Dejstvo se ispoljava duboko u tkivu čime dobijamo naizmeničnu niskofrekventnu struju.
Prednost ove terapijske procedure je dubinski efekat u tkivima na mjestu ukrštanja struja (npr. zglob kuka ). Terapijsko dejstvo na tkiva je višestruko:
- analgetsko dejstvo (smanjuje bol),
- antiedematozno (smanjuje otok),
- antiinflamatorno (smanjuje upalu),
- ubrzava regeneraciju tkiva (poboljšava snabdevanje tkiva kiseonikom),
- pospješuju osteogenezu tj. zarastanje kostiju nakon preloma.
Indikacije za primjenu interferentne struje su: stanja poslije distorzije, luksacija i fraktura, kontrakture; artroze perifernih zglobova, cervikalni i lumbalni sindrom; reumatoidni artritis, ankilozirajući spondilitis; burzitis, tendinitis, entezitis, epikondilitis, miofascijalni bol; neuralgija, neuritis, itd.
-
TENS (transkutana električna nervna stimulacija), terapijski modalitet u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji je tehnika draženja perifernih nervnih završetaka impulsima naizmenične struje. TENS šalje električne impulse preko elektroda apliciranih na površini kože. Ovaj signal deluje na dva načina: blokira prenošenje signala bola do mozga na nivou kičmene moždine. Ovaj efekat delovanja je brz i nastaje odmah pri uključenju aparata I stimuliše lučenje Endorfina, prirodnog analgetika u našem organizmu.
Indikacije za primenu TENS-a: široko se koristi u kontroli akutnog, hroničnog i neurogenog bola, kod neuralgija, radikulopatija, artroza, periartritisa, artritisa, subluksacija, sportskih povreda, itd.